All-Time Tar Heel Olympians

The following is a complete list of UNC Olympians including athletes, coaches and staff members at the University of North Carolina.

B.J. Surhoff and Scott Bankhead on the 1984 US Olympic team.

Baseball
B.J. Surhoff 1984
Scott Bankhead 1984

Women's Baseball
Lauren E. Barrow 2006 (alternate)

Men's Basketball
Larry Brown 1964, 1980 (Assistant Coach), 2004 (Head Coach)
Charlie Scott 1968
Bobby Jones 1972
Walter Davis 1976
Phil Ford 1976
Mitch Kupchak 1976
Tommy LaGarde 1976
Dean Smith 1976 (Head Coach)
Bill Guthridge 1976 (Assistant Coach)
Al Wood 1980
Michael Jordan 1984, 1992
Sam Perkins 1984
J.R. Reid 1988
Henrik Rodl 1992
Vince Carter 2000
Roy Williams, 2004

Women's Basketball
Trish Roberts 1976
Sylvia Hatchell 1988 (Assistant Coach)

Women's Cycling
Danute M. Bankaitis-Davis, Ph.D. 1988

Women's Fencing
Nhi Lan Le 1996
Bob Largman 2000, 2004, 2008 (Team Leader)

Michael Jordan

Men's Fencing
John Friedberg 1992
Bob Largman 2000, 2004, 2008 (Team Leader)

Women's Field Hockey
Karen Shelton 1980, 1984
Marcia Pankratz 1988, 1996
Leslie Lyness 1996
Cindy Werley 1996
Laurel Hershey 1996
Kelli James 1996
Liz Tchou 1996
Kate Barber 2008
Rachel Dawson 2008, 2012
Katelyn Falgowski 2008, 2012
Jesse Gey 2008
Carrie Lingo 2008
Amy Tran Swensen 2008, 2012

Men's Team Handball
John Keller 1996
Steve Penn 1996

Women's Team Handball
Chryss Watts 1996

Shooting
Bill Roy 1996

Men's Soccer
Eddie Pope 1996
Dax McCarty 2008

Mia Hamm

Women's Soccer
Laurie Gregg 1996, 2000 (Assistant Coach)
April Heinrichs 1996 (Assistant Coach), 2000 (Head Coach), 2004 (Head Coach)
Tisha Venturini 1996
Kristine Lilly 1996, 2000, 2004
Mia Hamm 1996, 2000, 2004
Carla Werden 1996, 2000
Staci Wilson 1996
Cindy Parlow 1996, 2000, 2004
Tiffany Roberts 1996
Tracy Noonan 1996
Siri Mullinix 2000
Lorrie Fair 2000
Catherine Reddick 2004
Heather O'Reilly 2004, 2008, 2012
Lindsay Tarpley 2004, 2008
Tracy Bates-Leon 2004 (Assistant Coach)
Lori Chalupny 2008
Tobin Heath 2008, 2012
Kacey White 2008
Robyn Gayle 2008, 2012 (Canadian Team)

Women's Softball
Natalie Anter 2004

Men's Swimming
Thompson Mann 1964
Phil Riker 1964
Chris Stevenson 1984
Yann deFabrique 1992, 1996
David Monasterio 1992
David Fox 1996

Women's Swimming
Stan Tinkham 1956 (Head Coach)
Ann Marshall 1972
Janis Hape 1976
Wendy Weinberg 1976
Sue Walsh 1980

Men's Track and Field
Harry Williamson 1936
Bill Albans 1948
Chunk Simmons 1948, 1952
Jim Beatty 1960
Charles Foster 1976
C.J. Hunter 1996
Ken Harnden 1996, 2000
Allen Johnson 1996, 2000, 2004
Eddie Neufville 1996, 2000
Curtis Johnson 2000
Dominic Demeritte 2000, 2004, 2008
Vikas Gowda 2004, 2008, 2012

Women's Track and Field
Sharon Couch 1992, 2000
Tisha Waller 1996, 2004
Lynda Lipson 1996, 2000
Joan Nesbit 1996
Marion Jones 2000, 2004
LaTasha Colander-Richardson 2000, 2004
Monique Hennagan 2000, 2004
Nicole Gamble 2000
Crystal Cox 2004
Nadine Faustin-Parker 2000, 2004, 2008
Shalane Flanagan 2004, 2008, 2012
Laura Gerraughty 2004
Erin Donohue 2008
Blake Russell 2008
Alice Schmidt 2008, 2012

Ola Sesay 2012 (Sierra Leone)

Wrestling
Kendall Cross 1992, 1996

Trainers
John Lacey 1964 (Men's Basketball Trainer) 1972 (Head Trainer)

Team Physician
Tim Taft 1980

USOC Press Officers Rick Brewer 1984
Dave Lohse 1988
Frank Zang 1992, 1994, 1996

Full-Time Employees
Dave Lohse (ACOG) 1996
Chris Schleter (ACOG, SOCOG, SLOC, consultant to ATHOC)
Donald Lockerbie (Organizing Committee, Atlanta 1996, Sydney 2000, Athens 2004, London 2012, Rio de Janeiro 2016)
Alexis Gros-Piron (Organizing Committee, Lausanne, Salt Lake 2002)

Olympic Broadcasting Organization
Kevin Best 1996 (Atlanta) 2000 (Sydney) 2002 (Salt Lake), 2004 (Athens), 2006 (Torino), 2008 (Beijing), 2012 (London)




ATHLETICS LINKS
advertisement
Newsletter Sign-Up