University of North Carolina Tar Heels Official Athletic Site
Sarah Howard earned her seventh All-ACC Academic honor on Tuesday.
Sarah Howard earned her seventh All-ACC Academic honor on Tuesday.
Seven Tar Heels Earn All-ACC Academic Indoor Honors
Release: 04/20/2017

GREENSBORO, N.C. – RJ Alowonle, Anna Eaton, Alexis Gannon, Emily Godwin, Nicole Greene and Darryl Shaw were selected to 2017 All-ACC Academic Indoor teams, which was announced by the Atlantic Coast Conference on Tuesday.

This is the first All-ACC Academic Team for Eaton, Gannon and Shaw, while Greene, Alowonle, Godwin and Howard are veterans to the honor. Greene has earned All-ACC Academic honors during her first three seasons as a Tar Heel. The senior veterans of Alowonle and Godwin have earned All-ACC Academic honors five times, while Howard has been named to the team seven times.

To be selected to the All-ACC Academic Team, athletes must have earned at least a 3.0 grade point average during the previous semester and a 3.0 cumulative average during their academic career. They must also have excelled on the track, and every member of the All-ACC Academic Team has earned All-America or All-ACC honors, scored points for their team at the ACC Indoor Championships or was named an ACC Performer of the Week during the regular season.

The ACC Honor Roll, which includes all ACC student-athletes that have earned a 3.0 grade point average during the current academic year, will be released in July.

The complete 2017 All-ACC Academic Indoor teams are as follows:

2017 All-ACC Academic Women’s Track and Field Team

Name, School                                            Class          Major 

Paige Duca, Boston College                          So.             Business

Robin Gross, Boston College                         Jr.              Environmental Geoscience

Elizabeth Knoll, Boston College                      So.             English & Communication

Molly McCabe, Boston College                       So.             Marketing & Sociology

Iana Amsterdam, Clemson                            Sr.              Sociology

Grace Barnett, Clemson                                Sr.              Elementary Education

Rebekah Smith, Clemson                              Fr.              Early Childhood Education

Madison Heath, Duke                                    Jr.              Psychology

MacKenzie Kerr, Duke                                  So.             Political Science

Maddie Kopp, Duke                                      Jr.              Global Cultural Studies

Laura Marty, Duke                                        Fr.              Undeclared

Maddie Price, Duke                                      Jr.              Sociology

Carmela Cardama-Baez, Florida State            Fr.-r            Psychology

Melissa Maree-Farrington, Florida State           Sr.              Social Science

Shauna Helps, Florida State                          So.             Exercise Science

Kellion Knibb, Florida State                            Gr.             Media & Communications Studies

Safia Morgan, Florida State                           Fr.-r            Economics

Kenya Collins, Georgia Tech                          Sr.              Biology

Bailey Weiland, Georgia Tech                        Jr.              BSBA

Holly Hankenson, Louisville                            Jr.              Marketing

Dolly Nyemah, Louisville                                Sr.-r            Social Work

Morgan Zacharias, Louisville                          So.             Exercise Science

Karyna Armstrong, Miami                              Sr.-r            Public Administration

Brittny Ellis, Miami                                       So.             Nursing

Amanda Gale, Miami                                    Sr.              Microbiology & Immunology

Kristina Knott, Miami                                    Jr.              Advertising

Ebony Morrison, Miami                                  Sr.              Motion Pictures Production

Anna Runia, Miami                                       So.             Painting/Computer Science

Amy Taintor, Miami                                      Jr.              Public Relations

Erika Voyzey, Miami                                     Fr.              Aerospace Engineering

Anna Eaton, North Carolina                       So.             Undeclared

Alexis Gannon, North Carolina                   Jr.              Exercise & Sports Science

Emily Godwin, North Carolina                   Sr.             Business Administration

Nicole Greene, North Carolina                    So.             Exercise & Sport Science

Sarah Howard, North Carolina                   Sr.             Biology/Religious Studies

Elly Henes, NC State                                   Fr.              Psychology

Erika Kemp, NC State                                  Sr.              Psychology

Rachel Koon, NC State                                 Jr.              Environmental Science

Megan Moye, NC State                                 Gr.             Communications

Jessica Harris, Notre Dame                           Jr.              Political Science

Kelly Hart, Notre Dame                                 So.             Sociology

Indi Jackson, Notre Dame                             Sr.              Film, Television & Theatre

Jamie Marvil, Notre Dame                             Jr.              Accountancy, Economics

Payton Miller, Notre Dame                             Jr.              Mgmt. Consulting

Anna Rohrer, Notre Dame                             So.             Neuroscience & Behavior

Andin Fosam, Pitt                                        Jr.              Biological Sciences/History & Philosophy

Gillian Schriever, Pitt                                    So.             Chemical Engineering

Joslin Sellers, Pitt                                        Sr.              Chemical Engineering

Andin Fosam, Pitt                                        So.             Molecular Biology

Paige Stoner, Syracuse                                Jr.              Selected Studies Education

Christine Bohan, Virginia                               Sr.              Mechanical Engineering

Cleo Boyd, Virginia                                       Sr.              History, Inter-American Studies

Kelly McKee, Virginia                                    So.             Undeclared

Courtney Blanden, Virginia Tech                     Jr.              Business Information Technology

Hanna Green, Virginia Tech                           Sr.              Interior Design

Ellie Abrahamson, Wake Forest                     Sr.              Business & Enterprise

Kathryn Lazarchick, Wake Forest                   Sr.              Biology

Amy Collins, Wake Forest                             Sr.              Health & Exercise

2017 ACC Indoor Track & Field Scholar-Athlete of the Year:  Hanna Green, Virginia Tech

 

2017 All-ACC Academic Indoor Men’s Track and Field Team

Name, School                                            Class          Major 

Terrell Jackson, Clemson                              Fr.              Pre-Business

Daniel Golubovic, Duke                                 Gr.             Masters of Management

Connor Hall, Duke                                        Sr.              Environmental Science

Rivers Ridout, Duke                                      So.             Psychology

Colt Sessions, Duke                                     Jr.              Economics

Humberto Freire, Florida State                       Fr.              Exploratory

Jamal Pitts, Florida State                              Gr.             Masters – Geographic Info. Science

Sam Costa, Georgia Tech                             Fr.              BSBA

Preston Smith, Georgia Tech                         Jr.              BSBA

Andreas Ward, Georgia Tech                         Jr.              Mechanical Engineering

Marcus Jegede, Louisville                              Jr.              Sport Administration

Oliver Newport, Louisville                              Jr.              Accounting

Daniel Polinski, Miami                                   Jr.-r            Computer Engineering

Myles Valentine, Miami                                 So.             Broadcast Journalism/Sports Admin.

RJ Alowonle, North Carolina                      Sr.             Business Administration

Darryl Shaw, North Carolina                      So.             Undeclared

Josh Davis, NC State                                   Jr.              Business Administration

Elijah Moskowitz, NC State                           Fr.              Biological Sciences

George Parsons, NC State                            Sr.              Business

Matthew Birzer, Notre Dame                          So.             Business Analytics

Jacob Dumford, Notre Dame                          Sr.              Computer Science

Logan Kusky, Notre Dame                             Fr.              Computer Science

Christopher Marco, Notre Dame                     Sr.              Finance

Patrick O’Connell, Notre Dame                      Jr.              Mechanical Engineering

Drake Stimson, Notre Dame                          Jr.              Marketing

Illiass Aounai, Syracuse                                Jr.              Engineering

Adam Palamar, Syracuse                              Sr.              Biology

Zach Herriott, Virginia                                   Sr.              Educational Psychology

Jefferey Jernigan, Virginia                              Sr.              Aerospace Engineering

Jack Lint, Virginia                                         Jr.              Computer Science

Filip Mihaljevic, Virginia                                 So.             Environmental Sciences

Chase Weaverling, Virginia                            Jr.              Mechanical Engineering

Aaron Worrell, Virginia                                   Sr.              Biology

Henry Wynne, Virginia                                   Sr.              Economics

Kevin Cianfarini, Virginia Tech                        Jr.              Computer Science

Vincent Ciattei, Virginia Tech                         Sr.              Engineering Science & Math.

Daniel Jaskowak, Virginia Tech                      Jr.              HNFE

Torben Laidig, Virginia Tech                           Sr.              Biochemistry/Biology

Mackenzie Muldoon, Virginia Tech                  Jr.              HNFE

Drew Piazza, Virginia Tech                            Sr.              Civil Engineering

James Steck, Virginia Tech                           Sr.              Creative Writing & Lit./Language

Peter Seufer, Virginia Tech                            Fr.              Economics

Diego Zarate, Virginia Tech                            So.             Criminology

Robert Heppenstall, Wake Forest                   So.             Communication

Charlie Ionata, Wake Forest                           Sr.              Sociology

2017 ACC Indoor Track & Field Scholar-Athlete of the Year:  Torben Laidig, Virginia Tech