Uploaded Ad
Men's Basketball mm
Uploaded Ad
 
Cameron Overstreet was named to the All-ACC Academic Team for the third straight year.
Cameron Overstreet was named to the All-ACC Academic Team for the third straight year.
View larger
11 Named to All-ACC Academic Team
Release: 07/02/2014

GREENSBORO, N.C. - Six men and five women from the University of North Carolina track and field teams were named to the All-ACC Academic Team the Atlantic Coast Conference announced Wednesday.

RJ Alowonle, Joe Hutchinson, Isaac Presson, Ryan Ramsey, Houston Summers and Austin Vegas represented the Tar Heels on the men's side. Presson and Ramsey are the only seniors on the list, Hutchinson is a junior, and Alowonle, Summers and Vegas are sophomores. Presson earned All-ACC Academic Team honors earlier this year in cross country and indoor track and field. Hutchinson, Alowonle, and Ramsey were All-ACC Academic Team nods during the indoor season. Summers was named to the Capital One Division I Academic All-District track and field team earlier this year.

Representing UNC on the women's side is Emily Godwin, Sarah Howard, Annie LeHardy, Cameron Overstreet and Lizzy Whelan. LeHardy and Overstreet are juniors, Howard and Whelan are sophomores and Godwin is a freshman. LeHardy earned All-ACC Academic Team honors this year in cross country and indoor track and field, as well as being listed as a United States Track & Field and Cross Country Coaches' Association's Division I All-Academic Cross Country honoree. Howard earned All-ACC Academic Team honors in indoor track and field and was named to the Capital One Division I Academic All-District track and field team. Whelan received All-ACC Academic Team nods in cross country and indoor track and field earlier this year. Overstreet and Godwin were All-ACC Academic Team for the indoor season.

To be eligible for All-ACC Academic Team consideration, a student-athlete must have earned a minimum 3.00 grade point average for the previous semester and maintained a minimum 3.00 cumulative average during his academic career.

2014 All-ACC Academic Women's Outdoor Track and Field Team

Name, School                                            Year     Major

Danielle Winslow, Boston College     Sr.           Biochemistry

Lindsay Bellaran, Clemson                    So.          Communications

Olivia James, Clemson                             Fr.          Health Science

Marlena Wesh, Clemson (2)                 Gr.          Human Resource Development

Juliet Bottorff, Duke (3)                         Gr.          Masters of Management

Megan Clark, Duke                                    So.          Psychology
Abby Farley, Duke                                    Jr.           Economics

Lauren Hansson, Duke (2)                     Jr.           Political Science

Karli Johonnot, Duke (2)                        Jr.           Psychology

Elizabeth Kerpon, Duke (2)                  Jr.           Public Policy

Maddie Kopp, Duke                                  Fr.          Undeclared

Haley Meier, Duke                                     Fr.          Undeclared

Christine Streisel, Duke                           Fr.          Undeclared

Hannah Acton, Florida State (2)         So.          Exercise Science

Linden Hall, Florida State (2)               Jr.           Dietetics

Karly Jackson, Florida State                  So.          Meteorology

Marecia Pemberton, Florida State (3)       Sr.           International Affairs (M.S.)

Jande Pierce, Florida State                    So.          Political Science

Colleen Quigley, Florida State (3)      Jr.           Dietetics

Nicole Settering, Florida State             Fr.          Exercise Science

Hannah Walker, Florida State              Jr.           Food & Nutrition Science (M.S.)

Pippa Woolven, Florida State              So.          Interdisciplinary Social Sciences

Morgan Jackson, Georgia Tech            Jr.           Bio Medical Engineering

Myah Hicks, Maryland                            Jr.           Kinesiology

Becky Yep, Maryland                               Sr.           Mechanical Engineering

Dakota Dailey-Harris, Miami               So.          Sport Administration

Jamika Glades, Miami                              So.          Accounting

Lea Johnson, Miami (2)                          Jr.           Microbiology & Immunology

Emily Godwin, North Carolina            Fr.          Undeclared

Sarah Howard, North Carolina (2)     So.          Undeclared

Annie LeHardy, North Carolina (2)   Jr.           Journalism

Cameron Overstreet, North Carolina (3)Jr.              Exercise Sport Science

Elizabeth Whelan, North Carolina     So.          Communication Studies

Samantha Norman, NC State                Sr.           Biological Sciences

Alexis Perry, NC State (2)                      So.          Nutrition Sciences

Joanna Thompson, NC State (3)          Jr.           Zoology

Alexa Aragon, Notre Dame                    Sr.           Science Preprofessional

Margaret Bamgbose, Notre Dame      So.          Information Technology Management

Vivien Devaney, Notre Dame               Sr.           Art History/Greek & Roman Civilization

Amber Lalla, Notre Dame                      Jr.           Biology

Emily Morris, Notre Dame                    Jr.           Sociology

Megan Yanik, Notre Dame                     Sr.           Science Preprofessional/Spanish

Haley Springman, Pitt                             Jr.           English Literature

Shaina Harrison, Syracuse                     So.          Psychology

Margo Malone, Syracuse                        So.          Biology

Sarah Pagano, Syracuse                          Sr.           Biochemistry

Peyton Chaney, Virginia                         So.          Undeclared

Jen Flack, Virginia                                     Fr.          Kinesiology

Edy Ndem, Virginia                                  Sr.           Spanish

Dallas Rose, Virginia                                 Gr.          Education

Barbara Strehler, Virginia (2)              Gr.          Education

Frances Dowd, Virginia Tech               Sr.           Environmental Policy & Planning

Hanna Green, Virginia Tech                  Fr.          Interior Design

Sabine Kopplin, Virginia Tech              Sr.           Marketing

Martina Schultze, Virginia Tech          Jr.           English

AnnJulie Vester, Virginia Tech (2)     Sr.           Political Science

Alyssa Thompson, Wake Forest         Fr.          Undeclared

ACC Scholar-Athlete of the Year:  Juliet Bottorff, Duke

Multiple-year selections indicated in parenthesis


2014 All-ACC Academic Men's Outdoor Track and Field Team

Name, School                                            Year     Major

Justin Amezquita, Duke (3)                  Sr.           Mechanical Engineering

Tanner Anderson, Duke (4)                  Sr.           Biology

Brian Atkinson, Duke (2)                       Sr.           Biology

Curtis Beach, Duke (4)                            Sr.           Psychology

Carl Heinz, Duke                                        So.          Earth & Ocean Sciences

Michael Krone, Duke                                Sr.           Mechanical Engineering

Nate McClafferty, Duke (2)                   Jr.           Economics

Robert Rohner, Duke                               So.          Psychology

Shaun Thompson, Duke (2)                  Jr.           Biophysics

Marcus Wright, Duke (2)                       Sr.           Cultural Anthropology

Alonzo Russell, Florida State (2)        Sr.           Psychology

Otniel Teixeira, Florida State                So.          Criminology

Jakub Zivec, Florida State (2)              Sr.           Finance

Brandon Lasater, Georgia Tech (2)   Jr.           Electrical Engineering

Bassim El-Sabawi, Miami (3)               Sr.           Biology

Gian Piero Ragonesi, Miami                  Fr.          Management

Anthony Wolliston, Miami                    Jr.           Biomedical Engineeting

RJ Alowonle,  North Carolina (2)      So.          Undecided

Joe Hutchinson, North Carolina          Jr.           Exercise Sport Science

Isaac Presson, North Carolina              Sr.           Business Administration

Ryan Ramsey, North Carolina (2)      Sr.           Business Administration

Houston Summers, North Carolina   So.          Psychology

Austin Vegas, North Carolina                So.          Exercise Sport Science

Austin Colley, NC State (2)                    Sr.           Accounting

Jonathan Addison, NC State                   So.          Industrial Engineering

Michael Clevenger, Norte Dame         So.          Accountancy

Patrick Feeney, Notre Dame                Sr.           Science Preprofessional

Chris Giesting, Notre Dame                   Jr.           Management Entrepreneurship

J.P. Malette, Notre Dame                        Gr.          Accelerated MBA

Keith Mesidor, Notre Dame                  Jr.           Science Preprofessional

Dominick Podovano, Notre Dame    Jr.           Design

Logan Renwick, Notre Dame               Sr.           Mechanical Engineering

Bradley Rocco, Pitt                                   Sr.           Pharmacy

Ethan Shalaway, Pitt                                Fr.          Dietrich School of Arts & Sciences

M.J. Erb, Syracuse                                      So.          Accounting

Martin Hehir, Syracuse                           Jr.           Biology

Reed Kamyszek, Syracuse                     Sr.           Biochemistry

Max Straneva, Syracuse                          Sr.           Exercise Science

David Bartha, Virginia                             Fr.          Undeclared

Christian Lavorgna, Virginia (2)         Sr.           Education/Mathematics

Filip Mihaljevic, Virginia                        Fr.          Undeclared

Thomas Porter, Virginia (2)                 Gr.          Exercise Physiology

Ryan Satchell, Virginia (2)                     Jr.           Computer Sciences

Adam Visokay, Virginia                          Jr.           Undeclared

Jared Berman, Virginia Tech                Gr.          Civil Engineering

Juan Campos, Virginia Tech                  Jr.           Civil Engineering

Torben Laidig, Virginia Tech                Fr.          Biochemistry

Stephan Munz, Virginia Tech                Gr.          Curriculum & Instruction

Chris Uhle, Virginia Tech (2)                Jr.           Human, Nutrition, Food & Exercise

Thomas Bojanowksi, Wake Forest (2)     Sr.           Communication

Kyle Graves, Wake Forest (2)              Sr.           Health & Exercise Science

Kyle Johnson, Wake Forest                   Fr.          Undeclared            

ACC Scholar-Athlete of the Year:  Chris Giesting, Notre Dame

Multiple year selections indicated in parenthesis


UNC North Carolina Track & Field


advertisement
Newsletter Sign-Up