Gymnastics Team Headed To Gainesville Regional
Release: 03/20/2017

The 2017 National Collegiate Women’s Gymnastics Championships regional selections were announced Monday by the NCAA and North Carolina is headed to the Gainesville, Fla., Regional.  The meet will be contested at the Exactech Arena at the Stephen C. O’Connell Center on Saturday, April 1 at 4 p.m.

Six teams, four all-around competitors (who are not on a qualifying team) and two individual event specialists per event [who have a minimum Regional Qualifying Score (RQS) of 9.4] were named to each of the six predetermined host sites.

Carolina will be joined in Gainesville by host Florida (No. 3 overall seed), Georgia, Missouri, New Hampshire and Penn State.  This is Carolina's first NCAA Regional appearance since 2013.

The top 18-teams are seeded nationally, based on RQS, and placed into the bracket. Teams 19-36 are placed geographically at one of the six regional sites. Seeding determined at the time of regional selections will be maintained throughout the championships. All-around competitors and event specialists are assigned to their respective geographic region.

In the event of a tie for the last berth into regional competition and for seeding purposes, the team, all-around competitor or individual event specialist with the highest score, not including the six used to calculate the regional qualifying score, will qualify. If a tie still exists, the process is continued until the tie is broken.

The qualifying teams and individuals are listed below. All regionals will be conducted Saturday, April 1, with start times of 4 p.m. local time.

Champaign Regional (Central) (University of Illinois at Urbana-Champaign, host).

Teams

UCLA
Oregon St.
Iowa
*Illinois
Eastern Mich.
Ohio St.

All-Around Competitors

Nicola Deans, Michigan St.
Rachael Underwood, Western Mich.
Anna Corbett, Western Mich.
Ashley White, Centenary (LA)
Alt. – Kaitlyn Menzione, Ball St.
Individual Event Specialists

Vault – Jovannah East, Bowling Green
Vault – Lauren Feely, Bowling Green
Alt. – Sarah Ebeyer, Ball St.
Uneven Bars – Jessie Peszek, Western Mich.
Uneven Bars – Hailee Westney, Michigan St.
Alt. – Lindsey Lemke, Michigan St.
Balance Beam – Jessie Peszek, Western Mich.
Balance Beam – Jovannah East, Bowling Green
Alt. – Baylee Bell, Ball St.
Floor Exercise – Elena Lagoski, Michigan St.
Floor Exercise – Kira Frederick, Michigan St.
Alt. – Kayla Rose, Bowling Green

Fayetteville Regional (South Central) (University of Arkansas, Fayetteville, host).

Teams

Utah
Denver
California
Auburn
*Arkansas
Central Mich.

All-Around Competitors

Mikailla Northern, Ill.-Chicago
Alexis Brawner, Southeast Mo. St.
Ashley Potts, Northern Ill.
Katherine Prentice, Northern Ill.
Alt. – Schyler Jones, Texas Woman’s
Individual Event Specialists

Vault – Schyler Jones, Texas Woman’s
Vault – Kierstin Sokolowski, Lindenwood (MO)
Alt. – Katey Oswalt, Lindenwood (MO)
Uneven Bars – Jamyra Carter, Northern Ill.
Uneven Bars – Courtney Dowdell, Northern Ill.
Alt. – Nichelle Christopherson, Arizona St.
Balance Beam – Nichelle Christopherson, Arizona St.
Balance Beam – Kierstin Sokolowski, Lindenwood (MO)
Alt. – Mallory Moredock, Texas Woman’s
Floor Exercise – Gabrielle Cooke, Illinois St.
Floor Exercise – Courtney Dowdell, Northern Ill.
Alt. – Katey Oswalt, Lindenwood (MO)

Gainesville Regional (Southeast) (University of Florida, host).

Teams

*Florida
Georgia
Missouri
New Hampshire
Penn St.
North Carolina

All-Around Competitors

Chelsea Knight, North Carolina St.
Gabriella Yarussi, Towson
Tyra McKellar, Towson
Kirsten Peterman, Maryland
Alt. – Paris Phillips, North Carolina St.
Individual Event Specialists

Vault – Sarah Faller, Maryland
Vault – Paris Phillips, North Carolina St.
Alt. – Erin Tucker, Towson
Uneven Bars – Amanda Fillard, North Carolina St.
Uneven Bars – Melissa Brooker, North Carolina St.
Alt. – Alecia Farina, Maryland
Balance Beam – Mary Elle Arduino, Towson
Balance Beam – Sarah Faller, Maryland
Alt. – Drew Grantham, North Carolina St.
Floor Exercise – Emily Brauckmuller, Maryland
Floor Exercise – Alecia Farina, Maryland
Alt. – Paris Phillips, North Carolina St.

Lincoln Regional (North Central) (University of Nebraska, Lincoln, host).

Teams

LSU
Boise St.
*Nebraska
Arizona
Iowa St.
Minnesota

All-Around Competitors

Kara Witgen, Air Force
Mariana Murphy, Air Force
Individual Event Specialists

Vault – Anna Salamone, Air Force
Vault – Jamie Lewis, Air Force
Vault – Riley Hill, Air Force
Uneven Bars – Anna Salamone, Air Force
Uneven Bars – Brittney Reed, Air Force
Uneven Bars – Darby Germain, Air Force
Uneven Bars – Jamie Lewis, Air Force
Balance Beam – Riley Hill, Air Force
Balance Beam – Brittney Reed, Air Force
Balance Beam – Rita Koenigbauer, Air Force
Balance Beam – Chelsea Grimison, Air Force
Floor Exercise – Casey Bell, Air Force
Floor Exercise – Jamie Lewis, Air Force
Floor Exercise – Darby Germain, Air Force
Floor Exercise – Brittney Reed, Air Force

Morgantown Regional (Northeast) (West Virginia University, host).

Teams

Alabama
Michigan
Southern Utah
George Washington
*West Virginia
Kent St.

All-Around Competitors

Majesta Valentine, West Chester
Lyanda Dudley, Cornell
Caroline Morant, Brown
Libby Groden, Rutgers
Alt. – Daisy Todd, Temple
Individual Event Specialists

Vault – Tracey Pearson, Pittsburgh
Vault – Kimberly Stewart, Bridgeport
Alt. – Aya Mahgoub, Temple
Uneven Bars – Taylor Laymon, Pittsburgh
Uneven Bars – Daisy Todd, Temple
Alt. – Kaitlin Green, Cornell
Balance Beam – Brianna Comport, Bridgeport
Balance Beam – Kaitlin Green, Cornell
Alt. – Makenzey Shank, Rutgers
Floor Exercise – Brianna Comport, Bridgeport
Floor Exercise – Maya Reimers, Bridgeport
Alt. – Tracey Pearson, Pittsburgh

Seattle Regional (West) (University of Washington, host).

Teams

Oklahoma
Kentucky
*Washington
Utah St.
Stanford
BYU
All-Around Competitors

Alexis Brown, UC Davis
Caitlin Soliwoda, Sacramento St.
Lauren Rice, Sacramento St.
Kaitlin Won, San Jose St.
Alt. – Ariana Harger, Seattle Pacific
Individual Event Specialists

Vault – Ariana Harger, Seattle Pacific
Vault – Julia Konner, Sacramento St.
Alt. – Katy Nogaki, UC Davis
Uneven Bars – Yonni Michovska, UC Davis
Uneven Bars – Rachel Heinl, San Jose St.
Alt. – Sarah Liddle, UC Davis
Balance Beam – Yasmine Yektaparast, UC Davis
Balance Beam – Taylor Chan, San Jose St.
Alt. – Chelsey Andrada, San Jose St.
Floor Exercise – Taylor Chan, San Jose St.
Floor Exercise – Ariana Harger, Seattle Pacific
Alt. – Yasmine Yektaparast, UC Davis
* Denotes Regional Host.

The top two teams and the top two all-around competitors (who are not on an advancing team) from each regional will receive an automatic berth to the national championships in St. Louis, Missouri, April 14-15, hosted by the University of Missouri, Columbia and the St. Louis Sports Commission. The top two teams from the Champaign, Fayetteville and Seattle regionals will compete in one of the semifinals, and the top two teams from the Gainesville, Lincoln and Morgantown regionals will compete in the other semifinal.

In addition, the event winners at each regional site will advance to the national championships (in that event only) if they are not part of a qualifying team or an all-around qualifier.

For tickets and information regarding the National Collegiate Women's Gymnastics Championships, log on to www.NCAA.com/wgymnastics.


UNC North Carolina Gymnastics


GYMNASTICS LINKS
advertisement
NCEMC Touchstone Ad 2016